چالش آب

چالش آب

۱۳۹۸/۶/۲۸ 0 73
خلاصه مطلب

ما معتقدیم باید جهانی ایجاد کرد که برای همه انسان ها و در هر زمانی، آب سالم و کافی برای آشامیدن، بهداشت، صنعت و تفریح وجود داشته باشد.

مقدمه ای بر چالش آب

طبق آمار سازمان ملل متحد، بیش از 844 میلیون نفر در حال حاضر به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند. علاوه بر این، بیش از 4.5 میلیارد نفر فاقد خدمات بهداشتی از جمله توالت، فاضلاب و سیستم اگو هستند، در حالی که 2.3 میلیارد نفر از این تعداد، حتی به سرویس های بهداشتی دسترسی ندارند. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، بیش از 1.7 میلیارد کودک سالانه به بیماری اسهال– دومین علت اصلی مرگ و میر کودکان در سطح جهان - مبتلا می شوند که با استفاده از آب سالم و سیستم فاضلاب قابل پیشگیری است. آب نه تنها برای مصارف بهداشتی، آشامیدنی و پخت و پز ضروری است بلکه برای کشاورزی، فعالیت های صنعتی، تفریحی و داشتن اکوسیستم سالم نیز ضروری است. مؤسسه بین المللی تحقیقات مواد غذایی اعلام کرده است که در حال حاضر 40 درصد از تولید غلات جهان و یک چهارم اقتصاد جهانی به دلیل در دسترس نبودن آب سالم و پایدار در معرض خطر است.

علاوه بر این، دسترسی به آب غالباً در قلب درگیری بین اقوام و ملل مختلف، به ویژه درمناطق دور افتاده قرار دارد. انستیتوی اقیانوس آرام بیش از 650 حادثه درگیری بر سر منابع آب را در سطح جهان گزارش کرده است. از این نظر، چالش بزرگ جهانی آب با چالش های مواد غذایی، بهداشت، امنیت، عدالت و محیط زیست ارتباط تنگاتنگی دارد.

فناوری های نمایی می توانند به مقابله با کمبود آب در سطوح مختلف کمک کنند. چندین شرکت در حال استخراج آب آشامیدنی از هوا هستند. فناوری Zero Mass Water با کمک انرژی تولید شده توسط پنل-های خورشیدی، آب را از هوای محیط اطراف استخراج می کند. این تکنولوژی می تواند حدود یک گالن آب شیرین در روز استخراج کند.

با وجود نوید بخش بودن این اقدامات، تلاش بیشتری برای تولید سیستم هایی که بتوانند با هزینه کمتر آب بیشتری را تولید کنند، نیاز است. امروزه شاهد رشد صنعت آب شیرین کن هستیم بگونه ای که در حال حاضر بیش از 16000 دستگاه نمک زدایی در سراسر جهان فعالیت می کنند. متأسفانه، این سیستم ها به انرژی بالایی احتیاج دارند و همچنین نمک های زیادی مانند نمک های مواد شیمیایی و فلزات را تولید می کنند. این فرآیند فرصتی را برای محققان جهت بهبود سیستم های نمک زدایی فراهم آورده است.

فناوری های نمایی می توانند نقش به سزایی در کاهش پساب های کشاورزی داشته باشند. امروزه با استفاده از تجهیزات مکانیزه و روبات های هوشمند می توان مصرف آب مزارع را بیش از 60 درصد کاهش داد. دانشمندان سال هاست که در تلاشند تا گیاهان اصلاح ژنتیک شده با مقاومت نسبت به خشکسالی را تولید کنند.

اتحادیه ی مسکن ، ReGen Villages ، به دنبال ایجاد پروژه های مسکونی هوشمند به منظور مدیریت بهتر آب و فاضلاب در بخش مسکن است. در تمام صنایع، محققان به دنبال استفاده از هوش مصنوعی برای پیش بینی و بهینه سازی بهتر سیستم های آبی هستند. به عنوان مثال ، در استرالیا، شرکت ملبورن واتر با بررسی اطلاعات مربوط به میزان مصرف آب در چند دهه گذشته و هوش مصنوعی علاوه بر پیش بینی مصرف آب، عملیات کالیبراسیون به موقع پمپ های آب را انجام می دهد که علاوه بر کاهش مصرف آب، باعث صرفه جویی در مصرف انرژی نیز می شود.

فناوری های نمایی باعث ایجاد تحول در کشورهای کم درآمد شده اند. به عنوان مثال، مرکز اطلاعات روستایی هند با همکاری آزمایشگاه های همیلتون در حال نصب 100 میلیون توالت چاپی سه بعدی جدید در سراسر هند هستند. حل کردن مشکل آب یک چالش بزرگ جهانی جالب برای کارآفرینان است زیرا برای حل آن موضوعات بسیاری از مسکن گرفته تا کشاورزی و صنعت وجود دارند که باید برای رفع این مشکلات از طیف وسیعی از فناوری های نمایی استفاده شود.

شما چگونه می توانید کمک کنید؟

چگونه می توانید به حل چالش بزرگ آب کمک کنید؟ در زمینه ی تهیه ی آب سالم مطالعه و تحقیق می کنید؟ آیا در زمینه ی اصلاح الگوی مصرف آب فعالیت می کنید؟ آیا یک شرکت یا سازمان نوآور و نوپا را راه اندازی می کنید؟ سیاست های جدید را تصویب می کنید؟

قدم های هر چند کوچک پیوسته می توانند در حل چالش آب تاثیر به سزایی داشته باشند. صرفه جویی در مصرف آب را می توانید با اصلاح الگوی مصرف آب مانند نصب یک سیستم استفاده مجدد از آب استفاده شده در دست شویی ها به منظور پر کردن مخزن آب فلاش تانک ها، نصب سرویس های بهداشتی بسیار کارآمد، استفاده از ماشین های لباس شویی و ظرف شویی کم مصرف و کارآمد انجام دهید. شما همچنین می توانید خانواده، همکاران و یا مدرسه خود را ترغیب کنید تا با تصفیه ی آب بر آلودگی محیط زیست و حیات وحش محلی خود همچون رودخانه ها و یا حوضچه های محلی آب نظارت و مراقبت کنند.