چالش موفقیت

چالش موفقیت

۱۳۹۸/۶/۲۸ 0 66
خلاصه مطلب

ما معتقد به ایجاد جهانی هستیم که در آن افراد دسترسی عادلانه به فرصت های اقتصادی و سایر فرصت ها برای تحقق اهداف خود را داشته باشند، جایی که همه مردم از فقر عاری بوده و قادر به شکوفایی باشند.

مقدمه ای بر چالش موفقیت

براساس گزارش های سازمان ملل، در سال 2015 حدود 736 میلیون نفر در فقر شدید زندگی می کردند و کمتر از 1.90 دلار در روز درآمد داشتند. حدود 50 درصد از این افراد کمتر 18 سال سن داشتند و اکثریت آن ها ساکن در آسیای جنوبی و کشورهای جنوب صحرای آفریقا بودند. فقر در کشورهای با ثروتمند نیز وجود دارد. به عنوان مثال، در سال 2017 ، دفتر سرشماری ایالات متحده تخمین زد که 12.3 درصد از آمریکایی ها در فقر زندگی می کردند. شکوفایی تأثیر عمده ای بر بسیاری از چالش های بزرگ جهانی ، از جمله دسترسی به غذا ، آب ، انرژی ، مراقبت های بهداشتی ، فرصت های یادگیری و موارد دیگر دارد.

یکی از موضوعات قابل بحث این است که فناوری های نمایی با توجه به هزینه و کارایی شان می توانند فرصت های بسیاری را ایجاد کنند. با توجه به دیجیتالی شدن صنایعی مانند غذا ، پناهگاه ، انرژی ، یادگیری و ... ، این فناوری ها باید هزینه تولید و عرضه ی محصولات ، کالاها و خدمات را بطور چشمگیری کاهش دهند. از فناوری های نمایی در بر کمک به حل چالش های بزرگ جهانی آموزش، سلامت، بهداشت، ایمنی و... استفاده شده است. اما چگونه می توان مطمئن بود که این روند نهایتا توانایی تولید کالاهای اساسی مقرون به صرفه برای همه اقشار جامعه را دارد؟ از این گذشته ، نابرابری درآمدی در بسیاری از کشورهای جهان به سرعت در حال افزایش است.

به نظر می رسد که عوامل مختلفی بر چگونگی توزیع یکنواخت فراوانی و امکانات تأثیر می گذارند. با توجه داشته داشت که: اول، کشوری که دسترسی به اینترنت و انرژی قابل اعتماد نداشته باشد بعید است از ثمرات دیجیتالی شدن بهره مند شود. رهبران و نخبگان این کشورها باید هنگام اتخاذ تصمیمات به این موضوع مهم توجه کنند.

دوم: مدل های تجاری توزیع فراوانی و امکانات را تحت تأثیر قرار می دهند. وقتی یک مخترع (مبتکر) از یک فناوری جدید در شرکت خود استفاده می کند، حتی اگر در ابتدا استفاده از این فناوری گران باشد در نهایت این فناوری سود ایجاد می کند یا هزینه های آن را کاهش می دهد. چه کسانی از این دستاوردها استفاده می کنند؟ شرکت هایی مانند ReGen Villages که در حال ایجاد جوامع با فناوری های پیشرفته جدید برای تولید مواد غذایی ، آب و انرژی در محل هستند و اجازه می دهند که کالاهای اضافی در خارج از محل زندگی فروخته شوند و باعث ایجاد درآمد طولانی مدت برای ساکنان می گردند، بگونه ای که ساکنان محلی می توانند هزینه های درمان، وام های مسکن و تولد فرزندانشان را بپردازند.

وقتی به پیشرفت اقتصادی فکر می کنیم، به دیجیتالی کردن صنعت خدمات مالی نیز فکر می کنیم. طی یک دهه گذشته، شرکت هایی مانند Kiva.org راه حل هایی را برای کاهش میزان فقر مردم از طریق اعطای وام های کوچک دیجیتال ارائه کرده اند. در سطوح بالا ، این شرکت ها و خدمات مالی دیجیتال می توانند همانند شرکت هایی مانند ReGen Villageages ، با توزیع مجدد سود و کارآیی و با ایجاد تغییر در چگونگی انجام معاملات بین بازیکنان مختلف عرصه ی اقتصاد، خواه از این طریق نوعی جدیدی از نقل و انتقالات مالی و حذف واسطه ها، رونق اقتصادی را افزایش دهند. البته به یاد داشته باشید که در پایان روز ، مردم تصمیم می گیرند چه کسی از سود این فناوری بهره می برد - بنیانگذار، سرمایه گذار، کارگر یا مشتری.

علاوه بر مدل های تجاری و اقتصادی ، چگونگی توسعه شرکت ها و صنایع جدید فناوری نیز اهمیت دارند. در حال حاضر ، شرکت های جدید فناوری اغلب از فناوری های موجود ناشی می شوند و شرکت های غیرفناوری را به کار می گیرند. اما روش های بهتری برای کار وجود دارد. به عنوان مثال، شرکت ICON برای اطمینان از اینكه خانه های چاپی سه بعدی مقرون به صرفه برای كارگران مشغول در صنعت مسكن در جوامع كم درآمد طراحی شده اند ، با موسسه غیرانتفاعی New Story همکاری می کند.

به همین ترتیب، بسیاری از شرکت های دارای فناوری در حال کار روی روبات های جدید یا گوشت کشت شده هستند، فرصت دارند تا صنایع بدون فناوری را درگیر کنند. در حالیکه صنایع بدون فناوری ممکن است به جدیدترین فناوری ها دسترسی نداشته باشند، اما به دانش صنعت، دانش مشتری و سایر فعالان صنعت دسترسی دارند. در صورت عدم همکاری با شرکت های بدون فناوری، خطر از دست دادن این اطلاعات مهم و نابودی اقتصادهای محلی وجود دارد. دولت ها باید در ایجاد ارتباط بین شرکت های جدید فناوری و شرکت های بدون فناوری، این امر را در نظر بگیرند.

سرانجام، فناوری های نمایی می توانند به مقابله با فقر کمک کنند. گروه هایی مانند ساعت فقر جهانی با استفاده از داده های بزرگی که از سازمان های بین المللی جمع آوری شده و قدرت پیش بینی کننده هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل میزان فقر در زمان واقعی در سطح کشور استفاده می کنند. پروژه هایی مانند دهکده های هزاره برای ارزیابی فقر در سطح روستاها از داده های ماهواره ای استفاده می کنند.

پرسش مهم دیگر مربوط به آینده مشاغل و بیکاری ناشی از فناوری است: چگونه گسترشفناوری بر بخش اشتغال تأثیر خواهد گذاشت؟ در حال حاضر افراد و نهادهای مختلف زیادی در تلاشند تا جواب این سوال را پیش بینی کنند. اگرچه این پیش بینی ها در میان مدت و بلند مدت بسیار متفاوت است، ولی نتایج پیش بینی های کوتاه مدت به شرایط کنونی جوامع بشری نزدیکتر است. به عنوان مثال، می بینیم که افرادی که در حمل و نقل ، خرده فروشی و کشاورزی کار می کنند، در پنج سال آینده در معرض خطر آواره شدن هستند. لذا با توجه به این امر، ما امروز می توانیم به این افراد کمک کنیم.

در حالی که بخشی از چالش بیکاری ناشی از فناوری اطمینان از دسترسی افراد به کار است ، بسیاری از مردم در مورد آینده و معنای انسان تعجب می کنند زیرا روبات ها به طور فزاینده شغل های ما را به دست می گیرند. با در نظرگرفتن این موضوع، بخشی از چالش شکوفایی و موفقیت حل چالش رفاه است. همچنین به معنای کمک به بشریت برای یافتن هدف و معنا در جهانی است که کار ممکن است منبع اصلی احساس رضایت نباشد.

شما چگونه می توانید کمک کنید؟

چگونه می توانید به حل چالش شکوفایی و موفقیت کمک کنید؟ آیا یک شرکت یا سازمان نوآور و نوپا را راه اندازی می کنید؟ سیاست های جدید را تصویب می کنید؟

اقدامات فردی می تواند تأثیر بزرگی داشته باشد . در مورد مدل های تجاری مبتنی بر فناوری بیشتر بیاموزید و ببینید که آیا آن ها برای شرکت شما کارآمد هستند یا خیر. یک جلسه همسایگی در اجتماع خود برگزار کنید تا در مورد منابع فقر در جامعه خود و اینکه محله شما می تواند در مورد آن چه کاری انجام دهد صحبت کنید. به فرزندان خود کمک کنید تا اولین حساب بانکی خود را تنظیم کنند و یک فرد جوان را ترغیب کنید تا یک حساب بازنشستگی باز کند.