چالش فضا

چالش فضا

۱۳۹۸/۶/۲۸ 0 62
خلاصه مطلب

ما معتقدیم استفاده ایمن و عادلانه از منابع و فناوری های فضایی، به نفع بشریت و آینده ماست و می خواهیم چنین جهانی را ایجاد کنیم.

مقدمه ای بر چالش فضا

از نظر تاریخی همیشه دولت ها بازیگران اصلی صنعت فضایی بودند، اما در اوایل دهه 2000 هزینه فناوری های فضایی به طور نمایی کاهش یافت و امکان ورود بخش خصوصی به صنعت فضایی فراهم شد. در سال 2004، شرکت خصوصی Scaled Composites برنده جایز Ansari XPRIZE شد، که 10 میلیون دلار به اولین گروه غیردولتی پیشنهاد داد تا انسان ها را در یک محفظه فضایی قابل استفاده مجدد دو بار در هفته به فضا بفرستند. امروزه هزاران شرکت فضایی خصوصی و نوپا در زمینه پرتاب ماهواره های ارتباطی، روبات های فضایی، ساخت فضاپیما و سایر صنایع مرتبط با فضا مشغول به کار هستند. همچنین بسیاری از دولت ها یا برنامه های فضایی خود را احیا کرده و یا برنامه های جدید فضایی را راه اندازی کرده اند.

در سال 2018، گلدمن ساکس با بیان اینکه اولین تریلیونر جهان در صنعت فضایی خواهد بود، تکاپوی بسیاری را در این صنعت به راه انداخت. شرکت سرمایه گذاری Space Angels گزارش داد كه در خلال سال های 2009 تا پایان سال 2018 سرمایه گذاران بیش از 18 میلیارد دلار در این صنعت سرمایه گذاری کرده اند. با کاهش هزینه های پرتاب فضاپیما، ارسال و ساخت زیرساخت های بیشتر در فضا امكان پذیر خواهد بود. این زیرساخت ها می تواند مجموعه ای از ایستگاه های فضایی خصوصی جدید باشند. این مجموعه ها شامل ده ها هزار ماهواره پیشرفته اند که بطور لحظه ای از طریق اینترنت با ربات های روی زمین ارتباط برقرار می کنند و مقادیر زیادی از داده ها را تبادل می کنند. این صنعت در آینده ای نزدیک بسیار پرسودتر از صنعت خودروسازی خواهد بود.

با توسعه صنعت فضایی، فناوری های نمایی به روش های مختلف در حل چالش بزرگ جهانی فضا کمک خواهند کرد.

اول، هنگامی که ما سطح زمین را با استفاده از ماهواره های پیشرفته ی بررسی می کنیم، حجم عظیمی از داده ها جمع آوری می شوند که از این داده ها می توان برای نظارت پیوسته و لحظه ای بر همه چیز از کترل آب و هوا، اقیانوس ها ، توده های زمینی ، جنگل ها، تنوع زیستی گرفته تا کنترل حرکت هواپیماها، قایق ها، شهرهای هوشمند و ... استفاده کرد.

دوم، اکتشاف فضا از نظر تاریخی منجر به پیشرفت های تکنولوژیکی شده است که دارای کاربردهای بسیاری بوده و زندگی بر روی زمین را بهبود بخشیده است. مأموریت های پرشور آپولو در کمک به پیشبرد استفاده از رایانه ها برای هدایت و راهنمایی وسایل نقلیه و فضاپیما ها بسیار مفید بوده است. ناسا لیست محصولات بسیاری از فوم حافظه دار گرفته تا مواد غذایی یخ زده با طول عمر بالا و قابلیت حفظ کیفیت را در خلال تلاش های اکتشافی فضا تولید کرده است. انواع جدیدی از لباس های فضایی ، پناهگاه های فضایی ، تجهیزات کشاورزی فضایی و وسایل پزشکی نیز می توانند کمک به مردم در بخش های منزوی و ترسناک سیاره زمین استفاده شوند.

سوم، رشد صنعت فضایی به دفاع در برابر تهدیدات طولانی مدت فضایی، به زمین کمک خواهد کرد. در حالی که خطرات ناشی از برخورد سیارک ها یا شعله های خورشیدی به منظومه شمسی که زیرساخت های ارتباطی ما را از بین می برد، بسیار نادر است، اما در صورت بروز این مشکلات خطرات جدی بسیاری زمین را تهدید خواهد کرد. هرچه بیشتر درباره فضا بدانیم، آمادگی بهتری برای مقابله با خطرات احتمالی خواهیم داشت.

سرانجام، ما به لحظه ای از تاریخ رسیده ایم که انسان ها، از جمله صنعت فضایی خصوصی، به کشف سایر سیارات و اجسام آسمانی بسیار نزدیک هستند. این امر یک تلاش برای اعزام انسان ها و روبات ها به عمق فضای بیرونی و همچنین استفاده از انواع جدیدی از ابزارها برای انجام تحقیقات از دور است.

شما چگونه می توانید کمک کنید؟

چگونه می توانید به حل چالش بزرگ فضا کمک کنید؟ آیا در زمینه ی فضا مطالعه و تحقیق می کنید؟ آیا یک شرکت یا سازمان نوآور و نوپا را راه اندازی می کنید؟ سیاست های جدید را تصویب می کنید؟

در واقع کارهای بسیاری وجود دارد که می توانید با انجام آن ها تأثیر بسزایی در این چالش داشته باشید. به فرزندان خود بیاموزید که چگونه ایستگاه های فضایی آنلاین و ماهواره ها را هنگامی که در شب در حال عبور از کنار سیاره زمین هستند، ردیابی و مشاهده کنند. از وب سایت انجمن سیاره شناسی بازدید کنید و یک مدافع فضایی شوید. خاطرات انوشه انصاری، رئیس انجمن گردانندگان شرکت فناوری ارتباط از راه دور (TTI) ، اولین زن گردشگر فضایی و چهارمین نفری که هزینه سفر فضایی خود را پرداخت کرده‌است، را برای درک بهتر نخستین کاوشگر زن جهان مطالعه کنید.