چالش سرپناه

چالش سرپناه

۱۳۹۸/۶/۲۸ 0 58
خلاصه مطلب

ما معتقدیم باید جهانی ایجاد کرد که برای اقامت، تفریح و کار همه انسان ها سرپناهی امن، ایمن و پایدار وجود داشته باشد.

مقدمه ای بر چالش سرپناه

براساس گزارشات سازمان ملل متحد، تا سال 2050، بیش از دو سوم جمعیت جهان - یعنی بیش از 6.5 میلیارد نفر - در مناطق شهری زندگی خواهند کرد. در حال حاضر تخمین زده می شود که بیش از 828 میلیون نفر در زاغه های اطراف شهرها زندگی می کنند. در سال های اخیر بلایای طبیعی، بی ثباتی سیاسی و جنگ چالش های بزرگی را در صنعت مسکن ایجاد کرده اند و این امر موجب افزایش جهانی سکونت مردم در پناهگاه های موقت شده است.

براساس آمار آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد، بیش از 70.8 میلیون نفر از خانه های خود آواره شده اند که نیمی از آن ها از افغانستان، سوریه و جنوب سودان آمده اند. همچنین تأمین مسکن دائمی برای گروه-های خاصی از افراد مانند افراد سالخورده، معلولین، زنان و کودکان می تواند چالش برانگیز باشد. احداث پناهگاه های کافی و ایمن بطور مستقیم با چندین چالش بزرگ جهانی از جمله امنیت، سلامت، عدالت، رفاه، مقاومت در برابر بحران و موارد دیگر ارتباط دارد.

فناوری های نمایی می توانند نقش مهمی در کمک به حل چالش بزرگ جهانی پناهگاه ها داشته باشند. در ابتدایی ترین سطح، دیجیتالی شدن بخش های معماری، ساخت و ساز و املاک و مستغلات باعث برآورد بهینه ی هزینه و قیمت پیشنهاد ی، مدیریت پروژه، مدیریت زنجیره تأمین و مدیریت تجهیزات را فراهم می آورد. همچنین به کارگران و مشتریان این امکان را می دهد که بصورت مجازی نمایی از سازه نهایی را ببینند. با افزایش استفاده از فناوری های نوین و ربات های پیشرفته در صنعت ساخت و ساز، اولین نمونه-های خانه های چاپی سه بعدی به بازار عرضه شدند.

در سال 2016، شرکت HuaSheng Tengda مستقر در پکن با چاپ سه بعدی یک ویلای 4،305 متر مربعی دو طبقه در مدت 45 روز سازه هایی را ارائه کرد که می تواند در برابر زلزله ی 8 ریشتری مقاومت کنند. در سال 2018، شرکت D Prinhuset 3 (هم اکنون COBOD) ، اولین خانه ی اروپا با استفاده از چاپ سه بعدی را در دانمارک رونمایی کرد. شاید هیجان انگیز ترین کار کمپانی های ICON و New Story همکاری با شرکت فناوری Texan ، یک شرکت غیرانتفاعی با تخصص تاریخی در زمینه ساخت مسکن برای اقشار آسیب پذیر، باشد.

آنها نسخه نمایشی از خانه چاپی سه بعدی خود را در جنوب غربی آمریکا در سال 2018 رونمایی کردند و مدعی شدند که می توانند هزینه ها را به 4000 تا 10،000 دلار در هر خانه کاهش دهند و همچنین می توانند هر خانه را ظرف مدت 24 ساعت بسازند. از آن زمان، این شرکت ها با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی مشغول به ساخت یک مجموعه مسکونی برای 400 نفر در السالوادور هستندکه پیش بینی می شود در سال 2019 به پایان برسد. آن ها همچنین در شهر آستین مشغول به ساخت خانه های ارزان قیمت قابل حمل می باشند.

بسیاری از کارآفرینان و سازمان ها از فناوری های نمایی استفاده می کنند تا چالش های اجتماعی و سیاسی مربوط به ایجاد سرپناه برای اقشار محروم را برطرف کنند. به عنوان مثال، بانک جهانی از فناوری های نوین برای مدیریت اراضی و همچنین تائید هویت به منظور دسترسی به خدمات مالی، که محرک های اصلی برای اطمینان گروه های فقیر و حاشیه نشین نسبت به مالکیت اراضی خود و اطمینان از انتقال مالکیت دارایی های خود به فرزندانشان و جلوگیری از فساد و زمین خواری است، استفاده می کند.

کمپانی Miracle Messages ، یک شرکت غیرانتفاعی در ایالات متحده که توسطSU alumnus Kevin Adler تأسیس شده است، از رسانه های اجتماعی برای ارتباط افراد بی خانمان که از مشکلات روانی رنج می برند با اعضای خانواده ای که در جستجوی آن ها هستند، استفاده می کند. آن ها همچنین برای مبارزه با بدرفتاری با افراد بی خانمان تلاش می کنند. دهکده های ReGen ، که توسط دانشکده جیمز اریلیچ تأسیس شده است، با ایجاد جوامع آینده نگر مبتنی بر فناوری که با فروش انرژی ، غذا و آب اضافه خود درآمد ایجاد می کنند ، مسئله ی ایجاد سرپناه را مدیریت می کند. بسیاری از دولت ها در سراسر جهان با طراحی جوامع آینده نگر - و حتی ایجاد شهرها و مناطق اقتصادی مانند شهر مسدر و NEOM در خاورمیانه، در جهت رفع مشکل سرپناه، اولین قدم را برداشته اند.

در حالی که بسیاری از سازمان ها از مزایای فناوری های نمایی استفاده می کنند تا روش های سنتی ساخت و ساز را بهینه تر کنند، برخی دیگر از فناوری های نمایی استفاده می کنند تا مسکن و شهرها را به کلی متلاشی کنند.

شما چگونه می توانید کمک کنید؟

چگونه می توانید به حل چالش بزرگ سرپناه کمک کنید؟ در زمینه ی ساخت ساختمان های ارازن قیمت و با استحکام بالا مطالعه و تحقیق می کنید؟ آیا یک شرکت یا سازمان نوآور و نوپا را راه اندازی می کنید؟ سیاست های جدید را تصویب می کنید؟

شما می توانید اقدامات فردی را انجام دهید که تاثیر به سزایی در رفع مشکل سرپناه داشته باشد. از یک پناهگاه بی خانمان های محلی بازدید کنید و به آنها مهارت جدیدی را آموزش دهید. با قانون گذاران محلی ارتباط برقرار کنید و آن ها را ترغیب کنید تا از انرژی های سازگار با محیط زیست سازگار در مجموعه-های ساختمانی استفاده کنند.