چالش مقاومت در برابر بلایای طبیعی

چالش مقاومت در برابر بلایای طبیعی

۱۳۹۸/۶/۲۸ 0 57
خلاصه مطلب

ما باید جهانی بسازیم که بتواند خطرات بلایای طبیعی را از طریق واکنش سریع به طور موثری کاهش دهد و در برابر بلایای طبیعی مقاوم باشد تا موجب نجات جان انسان¬ها و معیشت آن¬ها شود و ضرر اقتصادی را به حداقل برساند.

مقدمه ای بر مقاومت در برابر بلایای طبیعی

براساس اعلام مرکز تحقیقات اپیدمیولوژی بلایای طبیعی (CRED) ، از سال 1900 بیش از 18000 بلای طبیعی - از جمله زمین لرزه، سونامی، طوفان، بیماری، سیل و خشکسالی و همچنین حوادث صنعتی و فنی – اتفاق افتاده است. این رقم شامل جنگ ها و اختلافات یا بسیاری از بلایای کوچک مقیاس، مانند آتش سوزی خانه ها، نیست. براساس تخمین های صلیب سرخ، آتش سوزی تنها در ایالات متحده در حدود 60،000 خانه مسکونی را از بین برده است. بلایای طبیعی پرهزینه هستند. سازمان ملل و CRED تخمین می زنند که بلایای طبیعی در بیست سال گذشته حدود 3 تریلیون دلار خسارت به بار آورده اند. برخی عوامل همچون ریختن سموم، سوانح هسته ای یا مین های باقیمانده سوانح نیز اغلب منجر به خسارت های زیست محیطی طولانی مدت می شوند که امکان زندگی و کار را در آن منطقه برای شهروندان غیرممکن می کند.

بلایای طبیعی با چالش های غذا ، آب، سلامت، رفاه، یادگیری و محیط زیست ارتباط تنگاتنگی دارد. بلایای طبیعی می توانند به زیرساخت های دیجیتال ما آسیب برساند. فناوری های نمایی نقش مهمی در جلوگیری، آماده سازی و پاسخ به سوانح دارند. استفاده از فناوری های جدید در معماری، مهندسی، ساخت و ساز، املاک و مستغلات و برنامه ریزی شهری به ما در ساخت خانه ها و ساختمان های جدید و جایگزینی زیرساخت های قدیمی از جمله پل ها، سدها، جاده ها و بنادر مدرن مقاوم در برابر بلایای طبیعی کمک می-کنند.

این نوآوری ها شامل استفاده از انواع جدید مصالح و تجهیزات ساختمانی و راه حل های نرم افزاری است که به جوامع اجازه می دهد تا با خیال راحت و سریع سازه های قدیمی را بگونه ای که در برابر آسیب های احتمالی مقاوم باشند، بازسازی کنند.

سنسورهای کم هزینه نیز به افراد کمک می کنند تا حوادث قریب الوقوع را پیش بینی کنند. این سنسورها شامل دستگاه های هشدار دهنده اولیه برای زمین لرزه ها و سونامی ها و آلودگی هوا و آب یا حملات تروریستی هستند. این سنسورها را می توان در بسیاری از مکان ها از جمله تلفن های همراه، بر روی دیوارهای شهر ، قطب ها و ایستگاه های هواشناسی و... قرار داد. یکی از مهمترین ویژگی های این سنسورها این است که می توانند با داده های ماهواره ای ترکیب شوند. یک نمونه جالب سیستم هشدار SkyAlertواقع در مکزیکوسیتی است، SkyAlert اپلیکیشنی است که هشدارهای مربوط به زمین لرزه را برای میلیون ها نفر ارسال می کند و از طریق ارتباط با دستگاه های خانگی هوشمند در هنگام وقوع فاجعه شیرهای گاز را بسته و از طریق چراغ و بلندگو اعلام هشدار می کند. محققان دانشگاه توهوکو ژاپن بدنبال این هستند که با استفاده از کامپیوترهای کوانتومی بتوانند به سرعت مسیرهای تخلیه را در طی سونامی پیش بینی کنند. همچنین، هنگامی که یک فاجعه رخ داده است، سنسورهای موجود در ماهواره ها، هواپیماهای بدون سرنشین و روبات ها می توانند به ارزیابی دقیق موقعیت ها و انتقال اطلاعات به اولین پاسخ دهندگان کمک کنند.

فناوری های جدید نمایی و واقعیت مجازی می توانند به امدادگران در هنگام وقوع فاجعه کمک مؤثری کنند. کمیته بین المللی صلیب سرخ در شهر بانکوک تایلند با استفاده از واقعیت مجازی اقدام به آموزش و آماده سازی کارگران برای مقابله با اجساد بی جان، مجروحان و انجام اقدامات اولیه ی پزشکی نموده است.

علاوه بر این، بنیاد XPRIZE و فرماندار کالیفرنیا ، گاوین نیوزوم اعلام کردند که در حال برپایی یک مسابقه ی تشویقی برای ارائه ی یک سیستم جدید هوشمند و سریع جهت تشخیص و خاموش کردن آتش سوزی هستند. این سیستم ها نه تنها کارآمدتر و مؤثر هستند بلکه زندگی انسان ها را نیز به خطر نمی اندازند.

در حالی که فناوری های نمایی می توانند نقش مهمی در پیشگیری، پیش بینی و پاسخ به سوانح داشته باشند، اما می توانند شدت برخی بلایای انسانی را نیز افزایش دهند. به عنوان مثال، هرچه دانش و ابزارهای علمی و مهندسی از طریق فناوری های نمایی بیشتر شوند، فرصت هایی برای افراد، گروه ها و یا دولت ها برای انجام حمله های بیوتروریستی یا حمله های هسته ای که می تواند آسیب گسترده یا وحشت زیادی را ایجاد کنند، فراهم می کند. بنابراین، رسیدگی به سوء استفاده از فناوری های نمایی به همان اندازه-ی استفاده از آن ها مهم است.

شما چگونه می توانید کمک کنید؟

چگونه می توانید به حل چالش بزرگ بلایای طبیعی کمک کنید؟ در زمینه ی ساخت ساختمان های ارازن قیمت و با استحکام بالا مطالعه و تحقیق می کنید؟ آیا یک شرکت یا سازمان نوآور و نوپا را راه اندازی می کنید؟ سیاست های جدید را تصویب می کنید؟

شما می توانید اقداماتی فردی را انجام دهید که تاثیر به سزایی در هنگام وقوع بلایای طبیعی دارند. یک برنامه هشدار زلزله را از طریق تلفن خود نصب کنید و یک جعبه ی کمک های اولیه را تهیه کنید. مطمئن شوید که سیستم اعلام حریق در ساختمان شما نصب و فعال است و محل نزدیکترین کپسول اطفای حریق را می دانید. طرحی را برای کمک به افراد مسن یا آسیب پذیر در محله خود در هنگام وقوع فاجعه برنامه ریزی کنید. برای ایجاد یک سازمان مردم نهاد بمنظور خرید یک سیستم هشدار زلزله یا سایر تجهیزات ضروری برای نزدیکان و یا سایر افراد جامعه سرمایه گذاری کنید. در چالش های طراحی و ساخت سیستم-های هوشمند و خودکار اطفای حریق شرکت و سرمایه گذاری کنید.