چالش سلامتی

چالش سلامتی

۱۳۹۸/۶/۲۸ 0 69
خلاصه مطلب

ما باید دنیایی بسازیم که همه افراد از سلامت جسمی و روحی¬، امکان پیشگیری و تشخیص زود هنگام بیماری ها برخوردار بوده و امکانات درمانی برای کلیه¬ی افراد و جوامع در دسترس باشد.

مقدمه ای بر چالش سلامتی

براساس گزارش های سازمان ملل متحد، بیش از 400 میلیون نفر از خدمات درمانی اصلی برخوردار نیستند و 1.6 میلیارد نفر دیگر در مناطق ضعیف و دورافتاده زندگی می کنند که از کمبود امکانات بهداشتی و درمانی رنج می برند. نزدیک به 28 میلیون نفر آلوده به ویروس اچ آی وی زندگی می کنند و 15 میلیون نفر دیگر در انتظار درمان هستند. هر دو ثانیه یک بار یک فرد 30 تا 70 ساله در اثر بیماری غیر واگیر از جمله بیماری های قلبی و عروقی ، بیماری مزمن تنفسی ، دیابت یا سرطان جان می دهد. هر چند طبق گزارشات سازمان ملل در سال 2019متوسط عمر افراد در سراسر جهان زندگی طولانی تری شده است ، ما هنوز چالش های بسیاری از جمله شیوع وبا در یمن ، شیوع ابولا در کنگو و آلودگی هوای جهان باقی مانده است. علاوه بر این ، در سال 2017 نزدیک به ده میلیون نفر به دلیل عدم دسترسی به مراقبت های بهداشتی جان خود را از دست دادند. سلامت هر یک از افراد جامعه بر روی زندگی شخصی و اجتماعی آن فرد اثر گذاشته و همچنین سنگ بنای اصلی رفاه و اقتصاد جامعه است. در حال حاضر در ایالات متحده ، بخش مراقبت های بهداشتی بزرگترین منبع کارافرینی و درآمدزایی است و قرار است تا سال 2020 مراقبت های بهداشتی به یک صنعت تقریبا 9 تریلیون دلاری در سطح جهان تبدیل شود.

استفاده از فناوری های نمایی در حل چالش بزرگ سلامت جهانی روبه افزایش است. با دیجیتالی شدن مراقبت های بهداشتی ، دانشمندان قادرند از داده های بزرگ ، یادگیری ماشین و سایر ابزارها برای درک بهتر دلایل مشکلات سلامتی استفاده کنند که روش های درمانی آن ها احتمالا شامل استفاده از پرونده پزشکی الکترونیکی ، کیت های میکروبیوم و شکل های جدید فناوری تصویربرداری پزشکی خواهد بود. ما امروزه در عصر ربات های هوشمندی مانند "الکلاس" زندگی می کنیم که کلیه مراقبت های پزشکی را بصورت هوشمند انجام می دهد. در نتیجه ، امروزه استفاده از فناوری های نمایی تاثیر به سزایی در زندگی افراد جامعه دارد بگونه ای که افراد مختلف جامعه می توانند از روند رشد بیماری هایی که زندگی میلیون ها انسان را تحت تأثیر قرار می دهد و نیز از رویکردهای پزشکی دقیق شخصی برای معالجه افراد به روشی که در گذشته غیرقابل تصور بود، مطلع شوند.

فناوری های نوظهور مختلف، از تراشه های تشخیص طبی گرفته تا چاپگرهای پیشرفته ای که از بیوژل انسان برای چاپ اندام استفاده می کنند، راه حل آسان تر، سریعتر، ارزانتر و مناسب تری را برای رفع بیماری ها ارائه می کنند. در سال 2019 ، دانشگاه تل آویو اعلام کرد که اولین قلب انسان (اندازه قلب جوندگان) را چاپ کرده است. علاوه بر این، جراحی روباتیک در حال حاضر در مناطق خاصی از جهان امری عادی است و امکان ایجاد برش های با حداقل اشتباهات و درد کمتر بعد از عمل را ایجاد کرده است. موسسه ی Robot Business Review پیش بینی می کند که بازار ربات های جراحی تقریباً دو برابر شده و از 3.9 میلیارد دلار در سال 2018 به 6.5 میلیارد دلار در سال 2023 خواهد رسید.

براساس گزارشات در سال 2019 شرکت پهپاد Zipline کالاهای پزشکی را به 22 میلیون نفر در غنا و رواندا تحویل می دهند و شرکت Matfolet SU Portfolio با همکاری UPS ، اولین سیستم تدارکات تجاری پهپاد را برای تحویل کالاهای پزشکی در ایالات متحده ایجاد کرده است. همچنین دانشمندان در چین ادعا کرده اند که از نظر ژنتیکی اولین انسان را مهندسی کرده اند. امروزه استفاده از فناوری های جدید ایجاد شده در زمینه ی علم ژنتیک علاوه بر افزایش طول عمر انسان، امکان بهبود خراش ها را فراهم می-آورد.

شما چگونه می توانید کمک کنید؟

چگونه می توانید به حل چالش بزرگ سلامت کمک کنید؟ در زمینه ی روش های حفظ سلامت شخصی و اجتماعی مطالعه و تحقیق می کنید؟ آیا در زمینه ی کمک به افراد محروم فعالیت می کنید؟ آیا یک شرکت یا سازمان نوآور و نوپا را راه اندازی می کنید؟ سیاست های جدید را تصویب می کنید؟

قدم های هر چند کوچک پیوسته می توانند در حل چالش سلامتی تاثیر به سزایی داشته باشند. یک برنامه پیاده روی را در محل کار یا مدرسه خود ایجاد کنید تا در طول روز ورزش کنید. از هدست برند "Muse" استفاده کنید که منجربه فعالیت بهتر ذهنی شما شده و بازخورد مناسبی در فعالیت ذهنی شما ایجاد می کند. سعی کنید دستور العمل های غذایی سالم مورد علاقه خود را به صورت آنلاین به اشتراک بگذارید. اطرافیان خود را تشویق کنید تا یک مجموعه بهزیستی را به وجود آورد که در آن شهروندان می توانند اطلاعات مناسبی کسب کرده و راهکارهایی را برای بهبود سلامتی خود و جامعه خود ارائه دهند.