چالش محیط زیست

چالش محیط زیست

۱۳۹۸/۶/۲۸ 0 62
خلاصه مطلب

ما معتقدیم مدیریت پایدار و عادلانه اکوسیستم های کره زمین برای عملکرد بهینه در سطح جهان ضروری است و معتقدیم چنین جهانی را باید ساخت.

مقدمه ای بر چالش محیط زیست

پایداری محیط زیست جنبه های بسیاری از جمله تنوع زیستی، اقیانوس ها و آب، جنگل ها ، زمین، منابع طبیعی، گرم شدن کره زمین، آلودگی هوا، مدیریت اکوسیستم، بلایای طبیعی، مواد شیمیایی، زباله و موارد دیگر را در بر می گیرد. چالش بزرگ محیط زیست جهانی از نزدیک با دیگر چالش های جهانی همچون غذا، انرژی، رفاه، آب و سلامتی در ارتباط است.

براساس آمار مؤسسه منابع جهانی، بیش از 30 درصد جنگل های جهان از بین رفته، 20 درصد دیگر نیز به عنوان تخریب شده ثبت و شناخته شده اند. فقط حدود 15 درصد از جنگل های جهان دست نخورده باقی مانده اند و بخش اعظمی از جنگل های باقی مانده نیز تکه تکه شده اند. موسسه ی نشنال جئوگرافیک خاطر نشان می کند که نیمی از جنگل زدایی به دلیل کشاورزی، چرای دام، معدن و حفاری است. براساس آمار سازمان ملل متحد، بیش از 1.6 میلیارد نفر از مردم به لحاظ معیشتی به جنگل ها وابسته هستند. علاوه بر این، طبق اعلام صندوق جهانی حیات وحش، جنگل ها محل زندگی 80 درصد از تنوع زیستی کره زمین هستند و برای کاهش تغییرات آب و هوا و حمایت از سایر اکوسیستم ها بسیار مهم می باشند.

به طور مشابه، صندوق جهانی حیات وحش خاطر نشان می کند که اقیانوس ها دارای بیشترین تنوع گونه ها در کره زمین هستند و سالانه غذای بیش از یک میلیارد نفر را تامین می کنند. اقیانوس ها برای کاهش تغییرات آب و هوا و حمایت از سایر اکوسیستم ها بسیار مهم می باشند. بر اساس گزارش سازمان ملل متحد بیش از سه میلیارد نفر برای تامین معیشت خود به تنوع زیستی دریایی و ساحلی اقیانوس ها وابسته اند.

اقیانوس ها با خطراتی از جمله ماهیگیری بیش از حد، گرم شدن و اسیدی شدن ، از بین رفتن صخره های مرجانی و آلودگی به خصوص توسط پلاستیک ها روبرو هستند.

تغییرات آب و هوا نیز تهدیدی اساسی برای جوامع بشری می باشد. طبق گزارشات ناسا، افزایش دما به دلیل فعالیت های انسانی بطور پیوسته باعث ذوب شدن یخ ها – که در نتیجه منجربه افزایش سطح اقیانوس ها شده و جوامع بشری را تهدید می کند - و ایجاد امواج گرما، خشکسالی، سیل و سایر الگوهای آب و هوایی می شود که بر کشاورزی تأثیر می گذارد. صنعتی شدن نه تنها بر آب و هوا تأثیر می گذارد، بلکه باعث آلودگی هوا نیز می گردد، بگونه ای که براساس تحمین سازمان بهداشت جهانی(WHO) آلودگی هوا منجر به مرگ 4.2 میلیون نفر در سال می شود. علاوه بر این، WHO تخمین می زند که بیش از 91 درصد از جمعیت جهان اکنون در مناطقی زندگی می کنند که آلودگی هوای فراتر از حد طبیعی دارند.

برخی از فناوری های نمایی می توانند به حل چالش بزرگ جهانی محیط زیست کمک کنند. ماهواره ها، پهپادها، سیستم های رباتیک و سنسورها در حال گسترش جمع آوری داده های زیست محیطی و همچنین مشارکت در راه حل های هستند که می توانند به احیای محیط زیست کمک کنند. به عنوان مثال، برنامه جهانی سازمان دیده بان جنگل های جهانی، داده های ماهواره ای را برای نظارت بر روند جنگل زدایی و انجام اقدامات مفید و کارآمد در اختیار دولت ها، شرکت ها، روزنامه نگاران و گروه های شهروندی قرار می دهد.

اداره ملی اقیانوس شناسی ایالات متحده داده های ماهواره ای بدست آمده از اقیانوس ها را در اختیار مراکز علمی مختلف قرار داده است تا به افراد بیشتری کمک می کند که بتوانند در زمینه ی تحقیقات علمی و ارائه ی راه حل های مناسب همکاری داشته باشند. به همین ترتیب، شرکت های فعال در زمینه ی هوا-فضا اطلاعات ماهواره ای راجع به قایق های ماهیگیری، نشت نفت و فعالیت های دریایی را در اختیار فعالان محیط زیست قرار می دهند.

در ماه مه سال 2019، بنیاد XPRIZE جوایزی را به چندین شرکت فعال در زمینه اکتشاف اقیانوس ها که مشغول نقشه برداری از بستر دریا و ردیابی سیگنال های شیمیایی بیولوژیکی زیر آب بودند، اعطا کرد. کمپانی Greenwave در زمینه ی احداث مزارع زیر آب با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا برای رشد پایدار غذاهای دریایی پیشگام بوده و همچنین برای ارتقاء و همگام سازی روش های ماهی گیری سنتی در حال گذار به مشاغل پایدار قرن بیست و یکم فعالیت بسیاری دارد.

برخی از دانشمندان محیط زیست در پروژه ی پاکسازی اقیانوس ها مشغول ساخت قایق هایی هستند که از انرژی های پاک تجدید پذیر استفاده می کنند، تا بتوانند از آن ها برای پاک سازی بیش از 5 تریلون تن زباله و آلودگی هایی که در حال از بین بردن اقیانوس ها هستند، استفاده کنند.

امروزه نوآوری ها و ابداعات ایجاد شده در صنایع غذایی مانند گوشت کشت شده و نیز استفاده از انرژی-های پاک تجدیدپذیر با وجود تخریب و آلودگی محیط زیست و گرم شدن دمای زمین تا حدودی امیدوارکننده هستند.

شما چگونه می توانید کمک کنید؟

چگونه می توانید به حل چالش بزرگ محیط زیست کمک کنید؟ آیا در زمینه ی پاک سازی محیط زیست سرمایه گذاری می کنید؟ در زمینه ی حفاظت از محیط زیست مطالعه و تحقیق می کنید؟ آیا یک شرکت یا سازمان نوآور و نوپا را راه اندازی می کنید؟ سیاست های جدید را تصویب می کنید؟

هر فرد می تواند گام های شخصی کوچکی بردارد که در کنار هم می توانند تأثیر بزرگی داشته باشند. یک بطری آب قابل استفاده مجدد و ظروف قابل استفاده را همراه خود داشته باشید. در دفتر کار، مدارس و سازمان ها از وسایل و بشقاب های غیر پلاستیکی با طول عمر بالا استفاده کنید. در مراکز خرید به جای کیسه های پلاستیکی از کیسه های پارچه ای قابل تجزیه استفاده کنید. زباله ها و پلاستیک های باقی مانده روی زمین و سواحل را جمع آوری کنید. مصرف گوشت خود را کاهش دهید. سرانجام، از توزیع كننده انرژی خود بخواهید که به دنبال منابع تجدید پذیر انرژی باشد.