چالش انرژی

چالش انرژی

۱۳۹۸/۶/۲۸ 0 80
خلاصه مطلب

ما معتقدیم جهانی باید ساخت که برای برآورده کردن نیازهای بشریت، از انرژی کافی، در دسترس و پایدار برخوردار باشد.

مقدمه ای بر چالش انرژی

براساس گزارشSDG ، بانک جهانی و آژانس بین المللی انرژی تجدید پذیر، هنوز 3 نفر از هر 7 نفر در مناطق دور افتاده ای همچون جنوب صحرای آفریقا و آسیای جنوبی به برق دسترسی ندارند.

نکته مسرت بخش این است که هر ساله حدود 150 میلیون نفر به برق دسترسی پیدا می کنند. بنابر گزارش بانک جهانی، پیشرفت قابل توجهی در زمینه دسترسی به انرژی در سال های اخیر حاصل شده است، به گونه ای که از سال 2016 تاکنون تعداد افرادی که بدون برق زندگی می کنند، از حدود یک میلیارد نفر به 840 میلیون نفر کاهش یافته است.

با وجود این موفقیت ها در بهبود دسترسی به انرژی، هنوز هم حدود دو سوم برق مصرفی جهان از منابع تجدید ناپذیر حاصل می شود که منجربه تولید حدود 60 درصد از گازهای گلخانه ای می گردد . علاوه بر این، بیش از سه میلیارد نفر هنوز هم از منابع انرژی آلاینده و ناسالم برای پخت و پز استفاده می کنند. چالش بزرگ جهانی انرژی با حل سایر چالش های بزرگ از جمله محیط زیست ، بهداشت، پناهگاه، غذا، آب و رفاه ارتباط نزدیکی دارد.

فناوری های نمایی می توانند نقش مهمی در حل چالش بزرگ جهانی انرژی بازی کنند. زیرساخت های انرژی ساخته شده با فناوری های نمایی - مانند زیرساخت های انرژی خورشیدی، اینترنت شبکه های انرژی، باتری ها، آسیاب های بادی و همه دستگاه هایی که این فناوری ها را ساخته اند - روندهای نمایی را دنبال خواهند کرد. و با توجه به اینکه این فناوری ها از منابع انرژی آزاد (مانند نور خورشید، باد، زمین گرمایی و آب در حال حرکت) استفاده می کنند، نسبت به سوخت های فسیلی، که ممکن است به اتمام برسند، از مزیت خاصی برخوردار هستند. این یکی از دلایلی است که ما انتظار داریم انرژی های تجدیدپذیر در آینده بسیار موفق باشند.

فناوری خورشیدی در همه سطوح مختلف اقتصادی کشور تأثیر به سزایی دارد. به عنوان مثال، شرکت MKOPA Solar که یک شرکت فعال در زمینه انرژی خورشیدی در کشور کنیا است، تا سال 2018 بیش از 600،000 خانه را به انرژی خورشیدی مقرون به صرفه متصل کرده است. این شرکت با اضافه کردن روزانه 500 خانه دیگر به شبکه ی انرژی خورشیدی، 75 میلیون ساعت روشنایی بدون استفاده از نفت سفید (سوخت های فسیلی) در ماه تولید می کند. کالج بارفوت در کشور هند، که بیش از 2600 زن در 96 کشور جهان را در زمینه فناوری خورشیدی آموزش داده است، به همان اندازه تأثیرگذار است. این شرکت سالانه 1.4 مگاوات برق تولید می کند.

در ژوئن سال 2019 ، شرکت هلندی Lightyear خودروی Lightyear One را که یک خودروی خورشیدی با برد 450 مایل است و می تواند از طریق پنل های خورشیدی نصب شده بر روی آن یا روش های معمول شارژ شود، به بازار عرضه کرد. این شرکت در ابتدا در سال 2016 به عنوان بخشی از چالش اتومبیل خورشیدی در دانشگاه فناوری Eindhoven تأسیس شد.

همچنین در ماه ژوئن سال 2019، شرکت اسرائیلی Eviation اولین هواپیمای آلیس را که یک هواپیمای برقی نه نفره است و می تواند تا ارتفاع 10000 پایی ارتفاع بگیرد و مسافت 650 مایل را با سرعت 276 مایل بر ساعت طی کند، رونمایی کرد. پیش بینی می شود که این هواپیما در سال 2022 به بهره برداری برسد که در مقایسه با یک هواپیمای جت مشابه مانند turboprop Cessna Caravanکه به ازای هر 100 مایل 400 دلار هزینه ی سوخت دارد، تنها 8 تا 12 دلار در هر 100 مایل هزینه شارژ دارد.

از طریق این نوآوری های نوپا و همچنین تحولات نوظهور در بخش باتری و ذخیره سازی انرژی، مدیریت کارآمد شبکه های انرژی از طریق هوش مصنوعی و نیز بازارچه های زنجیره ای که به افراد امکان تبادل انرژی و همچنین تبدیل سیستم های لجستیکی و حمل و نقل را به سیستم های هوشمند بر بستر اینترنت می-دهد، می توانیم ظهور یک بخش انرژی تجدید پذیر قدرتمند جدید را مشاهده کنیم.

شما چگونه می توانید کمک کنید؟

چگونه می توانید به حل چالش بزرگ انرژی کمک کنید؟ آیا در زمینه ی انرژی پاک سرمایه گذاری می کنید؟ در زمینه ی انرژی های پاک مطالعه و تحقیق می کنید؟ آیا یک شرکت یا سازمان نوآور و نوپا را راه اندازی می کنید؟ سیاست های جدید را تصویب می کنید؟

شما می توانید روزانه اقدامات كوچكی انجام دهید كه نقش موثری داشته باشند. با دوچرخه به محل کار خود بروید. از خودروهای با انرژی تجدیدپذیر استفاده کنید. پنل های خورشیدی را در منازل خود نصب کنید و از شرکت برق انرژی تجدید پذیر را خریداری کنید. در نهایت، مواد غذایی محلی تهیه کنید.