چالش آموزش

چالش آموزش

۱۳۹۸/۶/۲۸ 0 85
خلاصه مطلب

ما باید دنیایی بسازیم که در آن همه افراد به اطلاعات و تجربیاتی که برای دستیابی به نفع شخصی و اجتماعی در همه مراحل زندگی نیاز دارند، دسترسی داشته باشند.

مقدمه ای بر چالش آموزش

در طول قرن گذشته ، جهان گام های بلندی در جهت ارتقاء آموزش کودکان برداشته است. مهمترین چالش-های امروز علاوه بر بهبود کیفیت آموزشی، کمک به کودکانی است که هنوز به مدرسه نرفته اند و همچنین اطمینان از این که آن ها از آموزش های لازم برای آموختن مهارت های جدید مورد نیاز برای دنیایی که به سرعت در حال تغییر است برخوردار هستند.

کیفیت تحصیلات در سراسر جهان بسیار متفاوت است. چالش های پیشرو عبارتند از معلمان و مدیران کم آموزش دیده، برنامه های درسی قدیمی و مبتنی بر تکرار که مهارت های مرتبط با نیازهای امروز را آموزش نمی دهند و مشکلات اجتماعی و اقتصادی که در یادگیری دخالت می کنند از جمله سوء تغذیه ، بیماری ، فقر ، تیراندازی در مدرسه و مشکلات سلامت روان.

براساس گزارش های سازمان ملل متحد، بیش از 91 درصد از کودکان جهان در حال حاضر از آموزش ابتدایی برخوردار هستند و 57 میلیون کودک از آموزش ابتدایی بی بهره هستند. بیشتر کودکانی که در کلاس های مدرسه شرکت نمی کنند در کشورهای جنوب صحرای آفریقا ، مناطق درگیری یا جنگ یا مناطق روستایی فاقد حمل و نقل زندگی می کنند ، یا با چالش های دیگری مانند معلولیت روبرو هستند. دختران در مناطق خاص به دلیل مسائل ایمنی شخصی ، بهداشت و سلامتی و چالش های فرهنگی از رفتن به مدرسه محروم هستند.

امروزه به دلیل تحولات بسیار و روزافزون دنیا ما در سراسر عمر خود نیاز به آموختن مهارت های جدید داریم. بسیاری از شغل های مرسوم گذشته امروزه با پیشرفت تکنولوژی از بین رفته و جای خود را به شغل های دیگر داده اند.

کارآفرینان برای چندین دهه به دنبال استفاده از فناوری های نمایی برای حل چالش های یادگیری ما هستند. با روی کار آمدن رایانه های شخصی و اینترنت، دانشگاه هایی مانند MIT و استنفورد با ضبط کلاس های خود، به افراد بسیاری اجازه مشاهده آنلاین آن ها را می دهند. از آنجا که ساختن وب سایت های تعاملی آسان و ارزان است، در اواسط دهه 2000 شاهد ورود دوره های آنلاین بسیاری بودیم که در آن محتواهای به-روز و پیچیده به افراد آموزش داده می شوند و این نشان می دهد که می توان به میلیون ها نفر از مردم از طریق اینترنت آموزش داد.

سازمان هایی مانند One Laptop per Child که برای اولین بار در سال 2005 شکل گرفتند، پتانسیل ارائه آموزش مقرون به صرفه برای همه را داشتند و سعی کردند با توزیع لپ تاپ و دسترسی به اینترنت در بین جمعیت فقیر، مشکل آموزش را حل کنند. در حالی که تلاش های اولیه آن ها بسیار چالش برانگیز بود، اما آن ها اولین قدم در تاریخ را در جهت دیجیتالی کردن آموزش برای افراد فقیر جهان برداشتند و پایه و اساس ارائه و اجرای راه حل های پیچیده تر را بنا نهادند.

دستیابی به تبلت ها و تلفن های هوشمند ارزان قیمت که برای هر فرد امکان ایجاد محتوا را می کرد، دو موفقیت اساسی به وجود آورد. امروز ما در دنیای یادگیری شخصی - که بخشی از آن حتی توسط هوش مصنوعی نیز انجام می شود – زندگی می کنیم. یادگیری از طریق فضای مجازی و واقعیت افزوده انجام می شود و از سیستم های با فناوری پیشرفته برای مدیریت نمرات ، عملکرد مدارس و ارتباط با والدین و سایر ذینفعان استفاده می شود.

هم اکنون ده ها هزار طرح ابتکاری در بخش آموزش جهانی وجود دارد . به عنوان مثال، در سال 2016، سه شرکت که در زمینه آموزش فعال بودند، یکی از موفق ترین شرکت های آموزشی را برای کمک به کودکان میانمار راه اندازی کردند. پیش از این در میانمار ، بیش از 90 درصد دانش آموزان از کتاب های متنی مبتنی بر تکرار استفاده می کردند که در30 سال گذشته به روز نشده بودند. علاوه بر این ، بیش از 70 درصد مدارس این کشور فاقد برق هستند. با وجود این چالش ها، اکثر کودکان به تلفن و تبلت های هوشمند دسترسی داشتند ، بنابراین یک برنامه درسی آموزش محور در سطح جهانی و با استفاده از برنامه-های واقعیت افزوده تولید و منتشر شد. هزاران معلم ، والدین و فرزندان برنامه ها را بارگیری کردند. در حال حاظر این شرکت ها مشغول ساخت محتوای آموزشی برای بیش از 1.3 میلیون کودک در میانمار هستند.

Bisignani در سال 2014 ، شرکت انگلیسی-آفریقایی Kukua را که یک شرکت سرگرمی آموزشی است را ایجاد و اولین قهرمان انیمیشنی به نام سما را برای کودکان افریقایی خلق کرد. سما نه تنها به عنوان یک مدل نقش ایفا می کند بلکه تجربیات جادویی یادگیری را از طریق برنامه های یادگیری مبتنی بر بازی، سریال تلویزیونی، تصاویر متحرک و اسباب بازی ها ارائه می دهد.

شما چگونه می توانید کمک کنید؟

چگونه می توانید به حل چالش بزرگ آموزش کمک کنید؟ در زمینه ی روش های نوین آموزشی مطالعه و تحقیق می کنید؟ آیا در زمینه ی انتقال دانش و تجربیات خود به دیگران فعالیت می کنید؟ آیا یک شرکت یا سازمان نوآور و نوپا را راه اندازی می کنید؟ سیاست های جدید را تصویب می کنید؟

قدم های هر چند کوچک پیوسته می توانند در حل چالش آموزش تاثیر به سزایی داشته باشند. یک کلاس آموزشی را برای ایجاد یک مهارت جدید که از پنج سال آینده برای آغاز یک حرفه جدید می تواند خوب باشد، برگزار کنید. اگر مهارت خاصی دارید که برای آینده با ارزش خواهد بود، داوطلب شوید که آن را در یک مرکز محلی یا مدرسه محلی آموزش دهید. مطالب درسی را در مورد موضوعی که به آن علاقه مند هستید جمع آوری کنید و آن را در وب سایت هایی رایگان به اشتراک بگذارید.